Decyzja o rozwodzie zapadła, i co dalej… Rozwód i kwestie, z tym związane to temat rzeka. Nie sposób jednym wpisem objąć wszystkiego, co jest związane z rozwodem z prawnego punktu widzenia. Dziś skupmy się na najważniejszych kwestiach związanych z samym rozwodem pod kątem sądu i prawa. Z doświadczenia wiem, że przyszli rozwodnicy mają wiele pyt…
więcejCo raz więcej osób zgłasza się do naszej kancelarii z prośbą o pomoc, ponieważ otrzymali z sądu nakaz zapłaty na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego albo firmy windykacyjnej. W artykule tym znajdziesz odpowiedź na pytanie: co to jest fundusz sekurytyzacyjny, dlaczego akurat Ciebie pozwał, jak się bronić przed takim nakazem. Przedstawimy też list…
więcejWpis ten powstał na skutek sytuacji, która dotknęła mnie osobiście. Otóż, otrzymałem pismo od CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm z siedzibą w Warszawie przy ul. Miedzianej 11/12. W piśmie tym nadawca informuje mnie, powołując się na różne przepisy, że ogłoszenie wpisu w CEDGiF wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty r…
więcejNierzadko prawidłowe obliczenie biegu terminów w sądzie lub urzędzie może zdecydować o pozytywnym załatwieniu sprawy. Nietrudno o błąd przy wyliczaniu terminu do wykonania określonej czynności – dlatego ustawodawca uregulował sposób obliczania terminów w sprawach sądowych i urzędowych. Jak łatwo się domyślić, terminy możemy liczyć w dniach, tygo…
więcejhttps://www.prawos.pl/sporzadzic-umowe-od-podstaw-kancelaria-blizej-ludzi/
więcejKontynuując wątek alimentów na małżonka w sprawie rozwodowej z poprzedniego wpisu, dziś chciałbym opisać sytuację orzeczenia rozwodu z winy obu stron lub rozwodu bez orzekania o winie stron. W takiej sytuacji, każdy z małżonków może żądać od drugiego małżonka alimentów na swoją rzecz. Kodeks rodzinny i opiekuńczy prawo do żądania alimentó…
więcejDziś krótko ! Uprzejmie informuję swoich czytelników, że "Kancelaria Sukurs Radca Prawny Daniel Jurewicz" została partnerem akcji Karta Dużej Rodziny. Zachęcam duże rodziny do korzystania z pomocy prawnika zwłaszcza mieszkańców Trójmiasta.
więcejW sprawie o rozwód, w zależności od konkretnej sprawy, sąd orzeka o szeregu różnych rzeczy (m.in. władza rodzicielska nad małoletnim dzieckiem, alimenty na dziecko itd.). Możliwe jest też rozstrzygnięcie przez sąd w sprawie rozwodowej odnośnie alimentów na współmałżonka. Najpierw muszę powiedzieć, że przepisy kodeksu rodzinnego nie nakładają n…
więcejJak zawsze najważniejszym przy jakiejkolwiek transakcji jest, aby prawidłowo i precyzyjnie sporządzić umowę. Ciekawostką jest to, że ilekroć słyszę od innych, iż kupili lub sprzedali używany samochód to podpisywali umowę „kupna-sprzedaży”. Kodeks cywilny (regulujący m.in. umowy sprzedaży) nie ma w zawartym w nim katalogu umów, kontraktu nazwan…
więcejZacznę od tego, że nie śledzę serialu „Prawo Agaty”. Nie oglądam tego serialu, ponieważ zdarza się, że irytują mnie niektóre zabiegi twórców (nie wiem czy celowe czy przez nieuwagę), które z rzeczywistością nie mają wiele wspólnego. Uspokajam czytelników i zgadzam się, że nie jest to serial dokumentalny i nie jest jego celem propagowanie wiedzy p…
więcejPrawie każdy wie czym zajmuje się sędzia czy prokurator. Co więcej, na ogół gdy mówisz prawnik, myślisz adwokat. Nie każdy jednak wie kim jest radca prawny i czym różni się ten zawód od zawodu adwokata. Aby rozwiać te wątpliwości - najprościej rzecz ujmując – powiedzieć trzeba, że uprawnienia radcy prawnego i adwokata są niemal takie same. Oba t…
więcejArtykuł poniekąd nawiązujący do wcześniejszych wpisów dotyczących praw pracownicy w ciąży. Polecam lekturę tego artykułu w za Gazecie Prawnej.
więcejW ostatnim poście pisałem o kobietach w ciąży i ich ochronie w pracy. Zdarzają jednak sytuacje, że przez pierwsze tygodnie ciąży kobieta nie wie o swoim stanie. Słyszałem też o takich przypadkach, że nawet przez pierwszych kilka miesięcy kobiety nie były tego świadome (jest to możliwe z medycznego punktu widzenia). Dziś kontynuując temat ochrony p…
więcejPracownica w ciąży to osoba, której przysługują pewnego rodzaju szczególne uprawnienia. Przyjrzyjmy się dziś im bliżej. Najpierw musimy zacząć od podstawowej reguły, że pracownica w ciąży korzysta z ochrony od momentu rozpoczęcia ciąży. Zaś stan pozostawania w ciąży musi być stwierdzony przez lekarza. Ogólna kodeksowa zasada brzmi, że pracodawca…
więcejZadatek i zaliczka to bardzo często stosowane w umowach cywilnych instrumenty. Wiele osób myli je ze sobą, a w rzeczywistości są to oddzielne, różniące się skutkami regulacje umowne. Zarówno zadatek, jak i zaliczka to określona przez strony umowy kwota pieniędzy zapłacona przez jedną ze stron drugiej w związku z zawarciem umowy. Najczęściej…
więcejGdy w wyroku rozwodowym sąd ureguluje kontakty rodzica z dzieckiem, a każde z byłych małżonków stosuje się do tych ustaleń to wszystko przebiega poprawnie. Schody zaczynają się, w przypadku gdy jeden z rodziców zaczyna stwarzać problemy i kwestionuje ustalenia sądu. W jednym z poprzednich wpisów opisałem sytuacje, gdy jeden z rodziców utrudnia sp…
więcejWyobraźmy sobie taką sytuację. Pod koniec miesiąca np. stycznia negocjujemy umowę o pracę. Dochodzimy do ustnego porozumienia. Od dnia 1 lutego rozpoczynamy pracę (na rok), zgodnie z ustalonymi zasadami. Po kilku dniach pracodawca zaczyna być niemiły, jawnie i publicznie wyraża na nasz temat niechętne komentarze. Na początku marca przedstawia nam …
więcejOstatnim razem pisałem o możliwych czynnościach, w sytuacji gdy dowiadujemy się, że jesteśmy spadkobiercami. Dziś chciałbym dokładniej opisać możliwość odrzucenia spadku. Jak wskazywałem w poprzednim wpisie, spadkobiercy dziedziczą po zmarłym nie tylko majątek, ale też długi, które zaciągnął ów zmarły. Zdarza się, że długi przewyższają pozostawi…
więcejDo napisania dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie klientka. Niedawno odebrałem telefon. Roztrzęsiona pani prosiła o poradę. Odebrała bowiem list, w którym nieznana jej firma domagała się zapłaty kilku tysięcy złotych. Był to dług, który zaciągnął jej nieżyjący już brat. Taka sytuacja wymaga wyjaśnienia kilku zagadnień prawnych, dziś jednak sk…
więcejW kontekście glośnych medialnie ostatnio doniesień dotyczacych nieuczyciwego asesora komorniczego polecam lekturę artykułu w Gazecie Prawnej odnośnie wyboru komornika. Artykuł do przeczytania: TUTAJ
więcej21 stycznia – dzień babci, nie każda jednak babcia ma możliwość spędzenia tego czasu z własnymi wnukami. Czy są rozwiązania prawne, które mogą w tym pomóc? Na szczęście przepisy przewidują sytuację, kiedy dziadkowie chcą spotykać się z wnukami, ale nie jest to po myśli rodziców tych maluchów. Normy prawne jednoznacznie wskazują, że przepisy doty…
więcejArtykuł dotyczący przesłanek przyznania pełnomocnika z urzędu. Warto nad tym pomyśleć przed wszczęciem postępowania. Zapraszamy do strony z artykułem TUTAJ
więcejCzęsto osoby rozważające decyzję o rozwodzie słyszą od swojego małżonka „nie dam ci rozwodu”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że paradoksalnie powyższe słowa to sama prawda, należałoby jedynie dodać „ …bo to nie ja daję rozwód, tylko sąd”. W polskim systemie prawnym to nie małżonek „daje rozwód” współmałżonkowi. Każda sprawa jest rozpatrywana i…
więcejParlament proponuje zmiany w przepisach dotyczących władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi, o których sąd orzeka w sprawie rozwodowej. Czy proponowane zmiany to zmiany na lepsze? W moim odczuciu zmiany te nie odbiją się kontrowersyjnym i szerokim echem w treści przyszłych wyroków. Podstawową z proponowanych zmian jest sytuacja, kiedy w c…
więcejRoczne dziecko bawiące się bronią na filmie z YouTube’a było z USA. Jakie byłyby konsekwencje gdyby sytuacja ta wydarzyła się w Polsce? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że prawo rodzinne w Polsce nakazuje rodzicom wykonywać władzę rodzicielską tak, jak wymaga tego „dobro dziecka” i „interes społeczny”. Znawcy tematu mówią, że na pierwszy rzut…
więcejDo krótkiego opisu postępowania sądowego dotyczącego alimentów zainspirowała mnie lektura tego artykułu: ile kosztuje dziecko? . Załóżmy, że proces sądowy już ruszył (o tym jak do tego doprowadzić odniosę się w kolejnych wpisach), nad czym zastanawia się sąd rodzinny w czasie tego postępowania. Wiele razy w mojej pracy zawodowej spotkałem się …
więcejKontakty rodziców z dzieckiem zostały uregulowane, ale jeden z rodziców ich nie respektuje i nie umożliwia lub utrudnia spotkania. Jak wyegzekwować należne i dziecku i rodzicowi kontakty? Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że z orzeczeniem sądu lub ugodą - dotyczącymi kontaktów z dzieckiem, nie idziemy do komornika. Ten zajmuje się głównie egzekw…
więcejOkres świąteczny, czas spotkań rodzinnych... a co jeśli dziecko mieszka z mamą, która nie mieszka z tatą. Słów kilka o kontaktach dzieci z rodzicami mieszkającymi osobno. Najlepszą i najbardziej pożądaną dla dziecka sytuacją jest porozumienie rodziców, co do kontaktów malucha z tym z rodziców, który mieszka osobno. Takie sytuacje są niestety rza…
więcej